Tarlasını birleştirene düşük faizli kredi

1516 gün önce eklendi 21 Mayıs 2015, 16:08

Devir-teslimde ise vergi ve harç kolaylığı sağlanacak. Arazilerin toplulaştırılmasına ilişkin düzenlemenin detaylarını açıklayan Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, çiftçilik yapmayan ve arazisini satmak isteyenlerin listesinin oluşturulduğunu kaydetti. Hissedar ve komşunun ön alım hakkı olduğunu dile getiren Küsek “Bunlar almak istiyorsa yabancıya satamıyorsun. Kâğıt üzerinde satıcı ve alıcıyı eşleştiriyorsun. 15 kişi, 600 kişinin sahip olduğunu alabilecek” dedi. Genel Müdür Küsek'in verdiği bilgilere göre araziyi almak isteyen kişi bankaya kredi için başvurabilecek. Sübvansiyonlu kredinin farkını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı karşılayacak. Arazilerin satışına ilişkin süreç 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren fiilen başladı.

FAİZİN YÜZDE 75'İ DEVLETTEN

Fiyatlar ve kredi limiti yöreye göre belirlenecek. Satışa ilişkin rakamın belirlenmesinde öncelikli olarak her arazinin tarımsal gelir değeri hesaplanıyor. Örneğin arazinin ekilen üründen elde edilen 1 yıllık geliri 100 TL ise bu rakam 20 yılla çarpılıyor. Arazinin değeri de 2 bin lira olarak hesaplanıyor. Çiftçiye toplulaştırılacak araziyi satın alabilmesi için finansman desteği sağlanacak. Örneğin cari faiz yüzde 10'ise Bakanlık yüzde 75'ini karşılayacak, çiftçi de yüzde 25'lik bölümünü karşılayacak. Kredinin vadesi gelir ve geri ödeme esası ürün hasat dönemine göre dikkate alınacak. Geri ödeme gücüne göre cari fiyatlardan hesaplanacak. Toplulaştırma uygulanacak, satıcı ile alıcıların buluşmasını Bakanlık koordine edecek. Krediyi de banka sağlayacak.

SATIŞLAR ŞERHLİ OLACAK

Tarım Reformu Genel Müdürü Küsek, satışta belirlenen satış tutarının sadece tarım değeri olduğunu ifade ederek, “Eğer arazinin değeri zaman içerisinde artarsa satan da bundan istifade edecek. Örneğin 2 bin TL'ye satılan arazi değeri, 200 bin TL'ye çıkarsa, 2 bin TL düşürülüp 198 bin TL satıcılara da dağıtılacak. Arazi şerhli satılmış olacak” diye konuştu. Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önleyen düzenleme ile her yıl milyarlarca lira, maliyet düşüşleri ve gereksiz ekipman kullanılmadığı için Türkiye ekonomisine kalacak. Böylece 17 milyar TL'lik tasarruf sağlanacak.


HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
BENZER HABERLER
Siyasetçilerin dilinden düşürmediği patatesin fiyatında ŞOK DÜŞÜŞ!..

Siyasetçilerin dilinden düşürmediği ve kış aylarında kilosu ..

Serasını kuruttular

ANTALYA'nın Gündoğmuş İlçesi'nde emekli öğretmen 68 yaşı..

Sebze fiyatları tepetaklak

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali yetkililerinden ..

YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz