Şahinbeyli öğrenciler, kına yakarak Çanakkale’ye gitti

1481 gün önce eklendi 31 Mayıs 2015, 14:00
- GAZİANTEP'in merkez Şahinbey ilçe Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen; 'Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına' projesi kapsamında 12 bin öğrenci Çanakkale'yi ziyaret etti. Gaziantep'ten yapılan son seferde öğrenciler askeri kıyafetler giydi ve ellerine kına yakarak Çanakkale'ye gitti.

Şahinbey Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 'Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına' projesi kapsamında, okullarında üstün başarı belgesi alan 12 bin öğrenci 15 Mart tarihinden itibaren her gün uçakla Çanakkale'ye götürüldü. Gaziantep'ten direkt uçuşun olmadığı Çanakkale'ye her gün özel uçak kaldıran Şahinbey Belediyesi, her seferinde 188 öğrenciyi, 243 bin şehidin yattığı Çanakkale'ye taşıdı.

Proje kapsamındaki son sefer geçen cuma günü yapıldı. Son sefere katılan öğrenciler ise atalarının yattığı toprakları ziyaret etmeden önce Şahinbey Belediyesi hizmet binasında bir araya gelerek, üstlerine o zamanın askeri kıyafetleri olan enveriyeleri giydikten sonra, ellerine kınalar yaktı. Okullarında aldıkları eğitimler sırasında Çanakkale'de şehit düşen Kınalı Hasan'ın hikayesini dinlediklerini ve bu hikayeden etkilenerek ellerine kınalar yaktırdıklarını söyleyen öğrenciler görenleri duygulandırdı.

Belediye bahçesinde yapılan kına yakma törenin ardından otobüslere binen öğrenciler, Gaziantep Havalimanına hareket ettiler. Burada kendilerini bekleyen özel uçağa binerek Çanakkale'ye hareket eden öğrencilere uçakta gezi programı anlatıldı. Çanakkale'de; Conkbayır, 57'nci Piyade Şehitliği, Şehitler Abidesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Rumeli Mecidiye Tabyası, Kilitbahir, Yahya Çavuş Şehitliği'ni ziyaret eden öğrencilere savaş sırasında yaşananlar anlatıldı. Öğrenciler de dualar ettikleri Şehitler Abidesi'nde hep birlikte İstiklal Marşı okudu.

10 BİN KİŞİ DAHA ÇANAKKALE'YE GİDECEK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, vatanı korumak için canla başla mücadele eden şehitlerin gösterdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak için düzenledikleri projenin devam edeceğini aktararak, "Yoğun ilgi gören projemizi sürdürme ve 10 bin başarılı öğrencimizi daha Çanakkale'ye götürmeye karar verdik. Yaptığımız geziye yapılan ilgi çok büyük olunca, meclisimizde seferlerin devam etmesi için karar aldık. Önümüzdeki günlerde yine 10 bin kişiyi daha Çanakkale'ye götürmeye devam edeceğiz" dedi.
HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
BENZER HABERLER
Piste çıkan köpekler uçağı pas geçirdi

- KAHRAMANMARAŞ Havalimanı'na inişe geçen Türk Hava Yolları..

Keşan'da takla atan otomobilin sürücüsü öldü

- EDİRNE'nin Keşan İlçesi'nde yoldan çıkarak takla atan otom..

Edirne’de 'torbacı' operasyonunda 7 tutuklama

-EDİRNE'de polis tarafından 'torbacı' tabir edilen uyuşturuc..

YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz