Metin Lokumcu ölümünün 4'üncü yılında anıldı

931 gün önce eklendi 31 Mayıs 2015, 16:10
- ARTVİN'in Hopa İlçesi'nde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011 tarihindeki mitingi öncesinde polisin sıktığı biber gazı ile fenalaşarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, ölümünün 4'üncü yılında Hopa'da anıldı.

Belediye parkında toplanan yaklaşık 500 kişilik grup 'Katil devlet hesap verecek' ve 'Yaşasın Hopa direnişi, diktatörü sokak durduracak' yazılı pankartla, "Metin'in katili Tayyip Erdoğan" sloganları atarak Metin Lokumcu'nun hayatını kaybettiği Hopa Meydanı'na yürüdü. Burada saygı duruşunda bulunan ve alana karanfil bırakan grup adına konuşan Halkevleri Hopa yöneticisi Kamil Ustabaş, 4 yıl önce Hopa'ya seçim mitingi yapmaya gelen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'a Hopalıların, çaya, suya ve geleceklerine dokundurtmayacağı mesajı verdiğini belirterek şunları söyledi:

"O gün Metin Lokumcu'yu aramızdan aldılar. Yine 2 yıl önce Gezi Parkı'nda yükselen isyanın sesi demokrasi, özgürlük ve barış talebiydi. Sokaklar hak arayanlarla özgürleşti. copla, silahla, gazla saldırdılar. Gezi isyanında 7 can daha kaybettik. Türkiye tarihinin direnişleri bedel ödeyerek yazılıyor. Diktatörün gidişi yakın. Diktatör gitti, gidiyor. Diktatör bu sokaklardaki mücadele ile sarsılıyor. Sokak ona hesap soruyor. Diktatörün sonu hazır. Bu tarihin yaprakları diktatörlerin çöküşünü yazacak. O tarihin içerisinde Hopalıların onurlu direnişi de yer alacak."

MADENCİ KASKI, KUTU VE VALİZ YAKTILAR

Grupta yer alan Kemal Çakıroğlu alanda yanında getirdiği madenci kaskı, yırtık ayakkabı, valiz ve üzerinde 'dolar var' yazılı kutular ile 'Maden gazı, TOMA gazı var' ve 'Hesap sorulacak' yazılı pankartları benzin dökerek yaktı. Gruptakilerin alkışla destek verdiği Kemal Çakıroğlu, 'Metin Lokumcu'nun ölümünün ardından 4 yıl geçti. Katillerin bulunamamasını protesto ediyorum' dedi.

Grup daha sonra Kemalpaşa Beldesi Dereiçi Köyü'ndeki Metin Lokumcu'nun anıt mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.
HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
BENZER HABERLER
53'üncü Mut Kayısı Festivali başladı

- MERSİN'in Mut İlçesi'nde bu yıl 53'üncüsü düzenlenen Mut ..

3 bin 500 kişi aynı anda süt içti

- KASTAMONU'nun Devrekani İlçesi'nde, Dünya Süt Günü nedeni..

14'üncü kattan düşen inşaat işçisi öldü

- KAHRAMANMARAŞ'ta çalıştığı 15 katlı inşaatın 14'üncü katın..

YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz