Lütfi Elvan’dan Tarım Üreticisine Müjde

1486 gün önce eklendi 26 Mayıs 2015, 12:59

Lütfi Elvan'dan Tarım Üreticisine Müjde

“Destek Artıyor, Çiftçimiz Kazanıyor”

“Antalya'nın ulaşımla ilgili bir sıkıntısı kalmayacak” sloganıyla yola çıkan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan bu kez çiftçilere müjde verdi. Elvan, seraların modernizasyonundan, kooperatif borçlarının yapılandırılmasına, seralara ucuz elektrikten, “0” faizli krediye kadar pek çok konuda üreticinin yüreğine su serpecek açıklamalarda bulundu.

41 Farklı Lokasyonda Trafo Yapılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, seçim çalışmaları kapsamında Antalya'yı karış karış gezmeye devam ederken, gittiği her yerde vatandaşlardan gelen taleplere de çözüm üretmeye çalışıyor. Antalya'nın köy ve beldelerinde özellikle üreticilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen Elvan, elektrik dağıtımıyla ilgili gelen şikayetlere anında çözüm üretti. Elektrik dağıtımında yaşanan sorunların temel sıkıntılardan biri olduğuna dikkat çeken Elvan, Antalya'nın 41 farklı noktasında trafoların yapıldığını ve elektrik kesintisinin bir sorun olmaktan çıkacağını müjdeledi.

Seralar Ucuz Elektrik Kullanacak

Seraların ticarethane olarak değerlendirilmesinin de kendisine iletilen en önemli sorunlardan biri olduğunu vurgulayan Elvan, “Biz seraların ticarethane olarak değerlendirilmesini kabullenemiyoruz. Herhangi bir ticarethaneye uygulanan elektrik tarifesi ne ise seralara da o uygulanıyordu. İkinci husus seraların modernizasyonuydu. Vatandaş ‘biz seralarımızı modernize etmek istiyoruz bize bu konuda destek verin' dediler. Üçüncüsü yine vatandaş damla sulamayı yaygınlaştırmak istediğini ve bu konuda destek istediğini söyledi ki, damla sulama su tasarrufu açısından, maliyetlerin aşağı çekilmesi açısından çok önemlidir. Dördüncüsü tarımsal sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri ve sulama birliklerine olan borçların yapılandırılmasını talep ettiler” dedi.

Sera Modernizasyonu İçin “0” Faizli Kredi Verilecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu nezdinde geçen hafta Ankara'da düzenlenen toplantıda Antalyalı üreticilerin bu taleplerini gündeme getirdiğini söyleyen Elvan, Başbakan'ın verdiği talimatla pek çok konunun çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Elvan, seralardaki ticarethane uygulamasının kaldırılacağını söyledi ve “Tarımsal sulama fiyatları ne ise seralarda da o fiyat uygulanacak” dedi. Elvan, bunun maliyetlere yüzde 15 ile 35 arasında bir ucuzlama sağlayacağının altını çizdi. Seraların modernizasyonu için de “0” faizli kredi ve hibe desteği sağlanacağının müjdesini veren Lütfi Elvan, “Çiftçiler bu kredilerden yararlanarak seralarını modernize edip, günün koşullarına uygun hale getirecek. Seraların modernizasyonu zaten maliyetleri aşağı düşürmek demektir. Seraların modernizasyonu daha az elektrik ve su tüketimi demektir. Sizin verimliliğiniz artacak ve cebinize giren para artacak” diye konuştu.

Kooperatiflere Olan Kredi Borçları Yapılandırılacak

Damla sulamanın da yüzde 15 ile 35 arası su tasarrufu sağladığına vurgu yapan Elvan, damla sulama yapanın kullandığı elektrik fiyatlarını daha da aşağı çekerek bu sistemi teşvik edip, yaygınlaştıracaklarını ifade etti. Kredi borçları konusuna da açıklık getiren Elvan, tarımsal kalkınma kooperatifleri ve sulama birliklerinin borçları için yapılandırma kararı verildiğini söyledi.


HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
BENZER HABERLER
Serasını kuruttular

ANTALYA'nın Gündoğmuş İlçesi'nde emekli öğretmen 68 yaşı..

Sebze fiyatları tepetaklak

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali yetkililerinden ..

Siyasetçilerin dilinden düşürmediği patatesin fiyatında ŞOK DÜŞÜŞ!..

Siyasetçilerin dilinden düşürmediği ve kış aylarında kilosu ..

YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz