HDP'li Buldan’ın çiftetelli sözü

1482 gün önce eklendi 30 Mayıs 2015, 10:11

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Antalya'da partisinin Kadın Koordinasyonunun düzenlendiği mitingde HDP'nin barajı aştığını belirterek, “Ben hayatımda oynamadım ama 7 Haziran akşamı çiftetelli de oynayacağız” dedi.

HDP İl Kadın Koordinasyonu, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve kadın milletvekili adaylarının katılımıyla kadın mitingi düzenledi. Akşam saatlerinde Aydın Kanza Parkı'nda toplanan yaklaşık 500 kadın yöresel kıyafetleri, beraberindeki vurmalı çalgıları eşliğinde yürüyüşe geçti. Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan gruba erkekler alınmadı. Mitinge katılmak için gelen erkekler yürüyüş sırasında kaldırıma çıkmak zorunda kalırken, alana girmelerine ise HDP'li kadınların talebi doğrultusunda izin verilmedi. Yürüyüşte, parti bayraklarının yanı sıra bir tanede Türk bayrağı taşınırken bir evin balkonundan Türk bayrağı sarkıtılarak partililer protesto edildi. HDP'liler protestoya zafer işareti ve zılgıtlarla karşılık verdi.

Yürüyüş Atatürk Parkı'ndaki Türkan Saylan Anıtı önünde sona ererken burada konuşan Buldan, partisinin 550 milletvekili adayının yarısının kadın olduğunu belirterek, “O barajı hep birlikte yıkacağız ve meclise gireceğiz. Meclise girdiğimiz andan itibaren de gurubumuzun yarısı kadınlardan oluşacak” dedi. 7 Haziran seçimlerinin ezilen, ötekileştirilen ve inkar edilen kesimlerin parlamentoda olması ve çözüm sürecinin devamı için Türkiye'nin önündeki son şans olduğu söyleyen Buldan, şunları söyledi:

“Barış ve müzakere sürecinin ilerlemesi değerli kıymeti. Bu süreç başladığı için insanlarımız ölmüyor. Bu süreç başladığı için annelerimiz ağlamıyor, akan kardeşkanı durmuş durumda. AKP'nin ne yaptığını da herkes biliyor. Bu sürecin ilerlemesi için hiçbir çaba sarf etmiyor, gerekli adımları atmıyor. Ama biz kadınlar Türkiye halklarına bir kez daha söz veriyoruz. Kadınlar olduğu sürece barış ve müzakere süreci bitmeyecek, barış ve müzakere masası devrilmeyecek. AKP'ye rağmen, AKP'nin masayı dağıtmasına rağmen biz kadınlar sürece sahip çıkacağız.”

Seçimlere 1 hafta kaldığını belirterek konuşmasına devam eden Buldan, “Türkiye halklarının zaferini 7 Haziran akşamı hep birlikte kutlayacağız. Halaylar çekeceğiz, zeybekler oynayacağız, horonlar tepeceğiz. Belki de çiftetelli oynayacağız. Ben hayatımda oynamadım ama 7 Haziran akşamı çiftetelli de oynayacağız” dedi.


HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
BENZER HABERLER
En fazla seçmen Muratpaşa’da

BATI Akdeniz'de 7 Haziran milletvekili genel seçimlerinde 8 ..

Tütüncü tapu dağıttı

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yeşil Antalya Sanatkar..

CHP'li aday, Cumhurbaşkanı hakkında tedbir istemiyle AYM'ye başvurdu

ANTALYA'da CHP'nin 6'ncı sıradan milletvekili adayı olar..

YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz