CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARA DİKKAT

1481 gün önce eklendi 31 Mayıs 2015, 12:54

Günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar yıllardır bireysel ve toplumsal problem olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. İbrahim Duman, “AIDS'in klinik belirtileri bulaşmasından yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkmaktadır” dedi.

“DOĞUM ESNASINDA ÇOCUĞA DA BULAŞABİLİR”

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. İbrahimDuman, “Bu hastalıklara son yıllarda ölümcül AIDS'in de dahil olması, önemini bir kat daha arttırmıştır. Bu hastalıkların birçoğunun gebelik veya doğum esnasında çocuğa da bulaşabilmesi, gelecek nesli de risk altında bırakmaktadır. Bu nedenle özellikle anne adaylarının bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“VİRÜS, 25 YIL ÖNCE ORTAYA ÇIKTI”

Cinsel yolla bulaşma özelliği olan 30'dan fazla mikroorganizmanın tanımlandığını söyleyen Op. Dr. Duman, “Birçok ülkede hasta kayıt sistemleri yetersizdir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıkların sıklığını bildirilen rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek sıklığın, bildirilenden çok daha fazla olduğunu düşünmeliyiz. AIDS virüsü yaklaşık 25 yıl önce ortaya çıkmış ve hızla yayılmıştır. Hastalık, ölüm sebepleri arasında ön sıralara yükselmektedir. Gelecekte hastalığa bağlı ölümlerin, hızla artmaya devam edeceği tahmin edilmektedir” dedi.

“AIDS VE FRENGİ TÜRKİYE'DE DAHA AZ GÖRÜLMEKTE”

Türkiye'de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, sadece AIDS ve frenginin sıklığı hakkında bilgiler bulunduğunun altını çizen Op. Dr. Duman, bildirilen sayıların da dünyadakine kıyasla oldukça düşük olduğunu belirterek, “Aile ve eşlerinden uzun süre ayrı kalan askerler, gemiciler, işçiler, göçmenler, uzun yol şoförleri ve serbest cinsel yaşamı olan turistlerde, madde bağımlılarında bu hastalıklar daha sık görülmektedir” diye konuştu.

“GEBELİKTE ANNEDEN ÇOCUĞA GEÇEBİLİR”

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların cinsel ilişki dışında da bulaşma yollarının olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Duman, “Kontrolsüz veya yeterli kontrolü yapılmamış kan ve kan ürünlerinin naklinde, anneden çocuğa gebelikte, doğum sırasında, emzirme döneminde, hastanelerde cerrahi ve muayene malzemelerinin yeterince temizlenmemesi durumunda, berberlerde ortak kullanılan malzemelerden, umumi tuvalet, banyo ve benzeri yerlerdeki mikroplarla kirlenmiş kapı kolları, musluk vanaları, klozet kenarlarından bu hastalıklar bulaşabilmektedir” dedi.

“VÜCUT SIVILARI VE KANLA TEMAS OLMAMALI”

Kişinin kendinde ya da eşinde cinsel yolla bulaşabilen bir hastalığın olmadığını bilmesinin iki şekilde mümkün olduğunu belirten Op. Dr. Duman şöyle devam etti:“AIDS'in klinik belirtileri bulaşmasından yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların etken mikroorganizmaları, menide, vajina ile rahim ağzındaki salgı ve akıntılarda, tükürükte, kanda, ağız, dudakla cinsel organların deri ve mukozalarında bulunur. Deri ve mukozalardaki çatlak ve yaralar mikrobun bulaşmasını kolaylaştırır. Görüldüğü gibi hastalıkların bulaşmaması için vücut sıvıları ve kanla temas edilmemesi gerekir.”


HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz