Akkarınlı Ebabil Şenliği başladı

1482 gün önce eklendi 30 Mayıs 2015, 11:24

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'nde belediye tarafından Akkarınlı Ebabil Kuşu Şenliği düzenlendi.

Kumluca'ya bağlı Adrasan Mahallesi açıklarındaki Pırasalı Adası'nda dünyadaki popülasyonunun en yoğun olduğu belirtilen Akkarınlı Ebabil Kuşu için Kumluca Belediyesi tarafından şenlik düzenlendi. Bu yıl ilki gerçekleştirilen Akkarınlı Ebabil Kuşu Şenliği, Adrasan'daki futbol sahasında başladı. İsviçre Sempach Kuş Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa ebabil kuşları üzerine 3 yıldır araştırma yürüten Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Hakan Karaardıç tarafından çekilen fotoğraflarla Adrasan Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin resim sergisi açıldı.

Şenliğin açılışında konuşan Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Adrasan'ın hem Türkiye'de hem de dünyada tanıtılması amacıyla her zaman değişik çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Adrasan'ın özellikle turizm konusunda Kumluca'nın dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayan Başkan Çetinkaya, "Uluslararası araştırması yapılan Akkarınlı Ebabil Kuşu'nun dünyadaki en çok popülasyonu Adrasan Mahallesi Pırasalı Adası'nda olduğu tespit edildi. Bu kuşlar, yüce dinimiz İslam ve Kuran'a da adı geçen kuşlar. Hayat hikayeleri çok ilginç. Bu kuşların tanıtılması, Adrasan'daki yaşam alanlarının korunması amacıyla bu şenliği organize ettik. İnşallah bu şenliğimiz gelecek yıllarda daha görkemli ve güzel olur" dedi.

Konuşmanın ardından, Yard. Doç. Dr. Hakan Karaardıç, şenlik tertip komitesi üyeleri ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri ve muhtarlar tarafından plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

Daha sonra sahne alan şarkıcı Sinan Yılmaz da seslendirdiği hareketli Karadeniz türküleriyle izleyicileri coşturdu. Konser sonunda şarkıcı Sinan Yılmaz'a, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından çiçek ve Adrasan Mahallesi'nde organik olarak yetiştirilen çilek hediye edildi.


HaberAntalyadan Twitter Adresimiz
BENZER HABERLER
Demet Akalın AVM açılışında konser verdi

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde sunuculuğunu eski manken Tuğba..

YORUMLAR
YORUM YAZ
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz